Vesti

31.12.2016.
Dragi ljubitelji astronomije zelimo vam srećnu i uspešnu 2017. godinu. Početak nove sezone planetarijumskih projekcija i predavanja je planiran za početak februara. Vaš ADNOS
CURRENT MOON

nikowin

05.07.2012.

Kosmicke brzine

Kad sam imao sedam godina, podigao sam kamen sa zemlje i bacio ga uvis. Kamen je polako gubio brzinu, dok nije stao i poceo da pada nadole. Cudno je bilo to sto kamen nije nastavio da se krece, da napusti Zemljinu orbitu i Solarni sistem. Mislim, zasto nije? Rakete su se kretale nagore, pa ipak nisu nakon pet sekundi krenule da padaju nazad.

Naravno, razlog tome jeste Zemljina gravitacija. Moj kamen je pao nazad jer ga je Zemljina gravitacija privukla, rakete su nastavljale svoje putovanje jer su imale dovoljnu brzinu da pobegnu privlacnoj sili Zemlje. Brzina kojom neko telo treba da se krece da bi napustilo Zemljino gravitaciono polje naziva se druga kosmicka brzina ( imamo ih cetiri ).

Prva kosmicka brzina

Prva kosmicka brzina je minimalna brzina kojom telo treba izbaciti sa povrsine Zemlje, kako bi se ono kretalo po kruznoj putanji Zemlje pod uslovom da je visina tela iznad povrsine Zemlje. Ova brzina iznosi 7,9 km/s. 

v1= 7,9 km/s

Druga kosmicka brzina

Druga kosmicka brzina je minimalna brzina kojom telo treba izbaciti sa povrsine Zemlje kako bi ono napustilo Zemljino gravitaciono polje. Iznosi 11,2 km/s. 

v2= 11,2 km/s 

Treca kosmicka brzina

Treca kosmicka brzina je minimalna brzina kojom telo treba izbaciti sa povrsine Zemlje kako bi ono napustilo Solarni sistem. Iznosi 42 km/s. 

v3= 42 km/s 

Cetvrta kosmicka brzina

Cetvrta kosmicka brzina je minimalna brzina kojom telo treba izbaciti sa povrsine Zemlje kako bi ono napustilo nasu galaksiju ( Mlecni put ). Iznosi 550 km/s.

v4= 550 km/s

Tako da, osim ako nemam snagu u ruci koja ce ispaliti kamen krecuci se barem 550 km/s nagore  (a nemam), mislim da nema smisla bacati kamenje i ocekivati da cu pogoditi malog zelenog coveka iz Kentaur sazvezdja!